Gunluk ibadetimiz nasıl olmalıdır?

Soru
Ben gercekten tum zamanımı rızai ilahiye uygun olarak gecirmek istiyorum. Ancak nasıl yapacağımı ve neye ne kadar zaman ayıracağımı bilemiyorum. Acaba benim icin tavsiye niteliğinde ve kaba hatlarıyla bir program yapabilirmisiniz?

Cevap
Değerli kardeşimiz;

İbadetin en hayırlısı azda olsa devamlı olanıdır. Bu bakımdan bir gunun tamamını ibadete verip diğer gunleri aksatmaktansa her gun azda olsa belli bir vakit ayırmak en guzelidir. Bu şekil hem insanın ibadete alışmasına sebep olur ve hem de gunluk yaşamının bir parcası haline gelir. Artık belli bir duzene girdikten sonra bu zamanı azar azar uzatabilirsiniz. Ancak başlangıc olarak yapabileceğimizin fazlasını denememeliyiz. Orneğin ilk başta bir saatimizi ayırabiliriz. Daha sonra onar dakikalık peryodik bir artışla bunu iki uc saate cıkarabiliriz. .

Gunluk yapacağımız ibadetleri şoyle sıralayabiliriz. Beş vakit namazımızı kılmalıyız. Her gun az da olsa Kuran Cevşen ve dini bir kitap okumalıyız. Gece teheccut namazına kalkmaya calışmalıyız. Yolda giderken salavat getirebiliriz veya ezberimizdeki Kuranı Kerimi okuyabiliriz. Bunları yaparken de ailemizi de buna teşvik etmeliyiz. Birden fazla kişi olunca yapmanız daha kolay olur.

Selam ve dua ile...