İlkoğretim haftası oğretmen konuşma metni
İlkoğretim haftası oğrenci konuşma metni
İlkoğretim haftası gunun anlam ve onemini belirten yazı

İlkoğretim Haftası Oğretmenler İcin konuşma metni Orneği

Sayın mudurum, değerli oğretmen arkadaşlarım ve sevgili oğrenciler,ilkoğretim oğrenim basamaklarının ilkidir, temelidir. Okulun acıldığı ilk haftayı ilkoğretim haftası olarak kutlamaktayız. İlkoğretimin amacı, oğrencileri vatanını, milletini seven; kendine ve topluma yararlı; yeterli kadar bilgi donanımına sahip yurttaşlar olarak yetiştirmektir. İlkoğretim oğrencilerimizi hayata ve ust oğrenime hazırlamaktadır. Her devlet, kadınıyla erkeğiyle, yoneticisiyle yonetileniyle tum yurttaşlarını ulusal amaclarına uygun olarak yetiştirmek ister ve eğitim ve oğretimini bu cerceve uygun olarak hazırlar. Bizlere duşen gorevler ise oğrencilerimizi bu doğrultuda yetiştirmektir. Eğitimin oğretimin amacı da zaten bu cerceveye uygun olarak hazırlanmaktadır. Ataturk, eğitime cok onem vermiş ve bunu hayatında yaptıklarıyla kanıtlamıştır. Bizler de Ataturk’un eğitime verdiği onemi onemsemek zorundayız. Bir ulke kalkınmak, mutlu bir yaşam surmek istiyorsa eğitim ve oğretim nimetine sıkı sıkıya sarılmalı ve bu nimeti elinden kacırmayarak iyi değerlendirmelidir. Gelişmiş, cağdaş ulke sınıfındaki ulkeler eğitime ne kadar cok değer veriyorlarsa bizler de o kadar hatta onların gosterdiklerinden daha cok onem vermeliyiz ki biz onları takip edeceğimize gecmişte olduğu gibi onlar bizi takip etsinler. Eğitim oğretime onem verdiğimiz surece gun gelecek vatandaşlarımızın tamamına yakını okumayı – yazmayı oğrenecek, okuyarak edindikleri bilgileri gunluk yaşamlarında uygulayacak, diğer insanların yanında boynu bukuk kalmayacak, işlerinde daha verimli olacak, boylece hem kendine hem de milletimize yararlı bir birey olacaklardır. Yeni eğitim oğretim yılının hepimize hayırlı olması ve bu yılımızın verimli bir bicimde tamamlanmasını dilerim.

İlkoğretim Haftası Oğrenciler icin Konuşma metni Orneği

Sayın mudurum, saygıdeğer oğretmenlerim ve sevgili arkadaşlarım, Yaz tatilinde yeterince dinlendik ve sonunda bilgi yuvamıza geri donduk. Şimdi sıra calışıp kendimizi yetiştirmekte. Kendimizi yetiştirmeli ve cevremize yararlı olmalıyız. Biz biliyoruz ki ne kadar calışırsak o kadar yararlı oluruz. Okullar her acıldığında bizlerdeki oğrenme isteği de o kadar artıyor. Bizler bilgiye susamış insanlarız, bizler de mutlu bir yaşam surmek istiyoruz ve bizler bu isteklerimizin gercekleşme yerinin de bu sıralardan gectiğini biliyoruz. Oyleyse durmak bize yakışmaz; cunku ders zamanı tatil yaparsak tatil zamanı ders yapmak zorunda kalırız ve isteklerimiz yalnızca bir hayal olarak kalır, sonunda uzulen gene biz oluruz. Ne kendimizi ne de bizi sevenleri uzmeye hakkımız yok. Ne mutlu bizlere ki okullar acıldı ve bizler hicbir sorunla karşılaşmadan tekrar okulumuzdayız. Ya okula gitmeyi isteyip de ceşitli engellerle karşılaşıp okula gidemeyenler! Kendimizi onların yerine koyarsak elimizdekinin değerini daha iyi anlayabiliriz. Onun icin değerli arkadaşlarım lutfen okumaktan sıkılmayalım ve gelecekteki konumumuzu duşunerek okumaya daha istekli olalım. Yeni eğitim oğretim yılının hepimiz icin yararlı ve başarı gecmesini dilerim.