ilkoğretim haftası tarihcesi,
ilkoğretim haftası tarihi

İLKOGRETİM HAFTASI - Eylul Ayının Ucuncu Haftası

Her yıl Eylul ayının ucuncu haftası ( okulların acıldığı ilk hafta) "ilkoğretim Haftası" olarak kabul edilmiştir. Bu hafta boyunca okumanın onemi, okulun değeri ve kutsallığı halka anlatılır. Okuma-yazmanın onemi, gazete, dergi, radyo ve televizyonlarda hafta boyunca anlatılmaya calışılır. Bu konu uzerinde onemle durulur. Okulsuz yerlere okul acılmaya gayret edilir. ilkoğretimin onemi anlatılır. İkinci Cumhurbaşkanımız ismet inonu şoyle demiştir:
"ilkoğretim davası insan olma, ulus olma davasıdır."

İlkoğretim, temel oğrenimdir. 6 - 14 yaşları arasındaki cocukları kapsar. Suresi sekiz yıldır. Yasalarımıza gore zorunlu ve devlet okullarında parasızdır. Okulların acıldığı hafta, ilkoğrtim okullarımızda İlkoğretim Haftası olarak kutlanır. Genel olarak bu hafta ,Milli Eğitim Bakanının radyo ve televizyon konuşması ile acılır. Okullarımızda torenler duzenlenir. Torende konuşan okul muduru ve oğretmenler; eğitim ve oğretimin değerini, yararlarını acıklarlar. Okuma-yazmam bilmenin onemi uzerinde dururlar. Gercekten, birey olarak başarılı olmak icin en başta okumayı ve yazmayı oğrenmek zorundayız. Bilmediklerimizi okuyarak oğreniriz. Okuma-yazma bilmeyen bir kişinin bilgili olması duşunulemez. Ataturk'un ozlediği cağdaş uygarlık duzeyinin ustune cıkabilmek, ancak bilgi ile olur. Bize yaşam boyu gerekli olan bilgi ve becerilerin temelı ilkoğretimde atılır. ilkoğretim Haftası; bu gerceklerin konuşulduğu, İlkoğretimin, okuma-yazma oğrenmenin kişiye topluma sağladığı yararların anlatıldığı bir haftadır. Kendimize, ailemize, cevremize, ulusumuza, insanlığa yararlı olmak oncelikle okuma-yazma oğrenmekle başlar. ilkoğretimin onemine inanan Ataturk,

Cumhuriyetin ilanından sonra harf devrimini gercekleştirdi. Halk arasında pek yaygın olmayan Arap Harfleri yerine bugun kullandığımız latin Harfleri"ni Turkce'ye uyarlandı. Bir milletin okur-yazar oranı yuksek olursa, o millet kalkınır. Okumuş , ve aydın kişileri fazla olan bir millet, her alanda ilerler. Cumhuriyetin ilk yıllarında ulkemizde okuma-yazma bilenlerin sayısı azdı. Pek cok yerde okul yoktu. Ulkemiz Kurtuluş Savaşı'ndan yeni cıkmıştı. Bağımsızlığını kazandıktan sonra, Ataturk'un emriyle her tarafta okuma-yazma seferberliği başlatıldı. Okullar acıldı. Yeni Turk harfleri vatandaşlara oğretildi. Her Turk vatandaşının ilkoğrenimini gormesi ve tamamlaması zorunlu hale getirildi. Cumhuriyetin ilanıyla beraber eğitim -oğretim calışmaları hızlandı. Koy, kasaba ve şehirlere okullar yapıldı. Okuma-yazma bilenlerin sayısı giderek arttı. Yardımsever Turk vatandaşları da eğitim-oğretim hizmetlerinin gelişmesine yardımcı oldular.

İlkoğretim , okulunun ilk beş yılı 1. Kademe bolumudur. Altıncı yıldan itibaren de 2. Kademe bolumune devam edilir. OğrenimIerini başarıyla tamamlayanlara sekizinci yılın sonunda diplomaları verilir. ilkoğretimini tamamlayan oğrenciler, diploma notları goz onune alınarak lise veya dengi okullara kabul edilirler. Orta oğrenimini tamamlayanlar, sınavlara girerek yuksek okul veya universitelerde oğrenime başlarlar. Yukseokullarda ve universitelerde oğrenim suresi iki yıldan altı yıla kadar değişmektedir. Milli Eğitim' Bakanlığı; okuma yazmayı yaygınlaştırmak amacı ile yetişkinler icin kurslar acmaktadır. Bu kurslara her yıl cok sayıda yurttaşımız katılmaktadır. Sonucta okur-yazar oranımız artmaktadır. Gun gelecek vatandaşlarımızın tamamına yakını okuma-yazma oğrenecek, okuyarak edindikleri bilgileri gunluk yaşamlarında uygulayacak, boylece işlerinde daha verimli ve başarılı olacaklardır.